Кажанова Ніна Григорівна
План – конспект уроку розроблений вчителем англійської мови Кажановою Н.Г.
Клас 5
Тема:Хобі.
Мета уроку:
Практична: узагальнити лексико-граматичний матеріал з теми «Хобі» Активізувати навички з усіх видів мовленнєвої діяльності з використанням методів інтерактивного навчання.
Розвиваюча: розвивати мовну здогадку, фонематичний слух учнів ,вміння узагальнювати і систематизувати та вміння співпрацювати у групі.
Освітня: розширити знання учнів з поняття «хобі», познайомити з історією походження цього слова.
Виховна: виховувати прагнення з користю проводити вільний час, збагачуючи себе новими знаннями та життєвим досвідом.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Оснащення: підручник 5-го класу з англійської мови О. Карп'юк,
ноутбук,проектор,слайди з різними фрагментами уроку, відео та аудіо матеріали, дидактичний матеріал, міні-проекти учнів з теми «Хобі», наочність, заохочувальні накопичувальні бали.
Хід уроку
І.Організаційний момент.Introduction.
1.Привітання. Виконання пісні «Good morning» (Аудіозапис № 1)
2.Мовленнєва зарядка в режимі учитель → учні. Warming –up.
T-How are you , children?
P1.-I am fine, thank you. P 2.- I am scared. P3.-I am happy. P 4.-I am so so.
P 5.-I am sleepy. P6.-I am hungry. P7.- I am OK.
3. T.-What a fine weather today! In such a weather I enjoy cycling. And what about you? P1. –I like playing in the park. P2.- I am fond of running in the
school yard. P3.- I prefer fishing. P4.- I enjoy rollerskating. etc.
II.Основна частина уроку. The main part of the lesson.
1.Оголошення теми та мети уроку.
-T. Today at the lesson we are going to talk about…
Let`s try to guess (Слайд № 1)
H |
O |
B |
B |
I |
E |
S |
- We wear it on our head in a hot sunny day .(Hat)
- It’s a fruit and a colour . (Orange)
- We like reading them .( Books)
- We carry our books in… ( Bag)
- It’s me . ( I )
- It’s a very big animal .( Elephant)
- It falls in winter . It is white. ( Snow)
- .T.- So the topic of our lesson is “Hobby”. (Слайд №2)
By the way , what does the word “ hobby’’ mean?
Тлумачення слова “хобі”
- 1.- A’ hobby’ is what people like doing in their free time.
- .T.- OK. But do you know the origin of the word “hobby”?
Розповідь про походження слова “хобі”
- 2.-“Hobby” is of English origin. In old England people had a great love for horses.
Horses were their pets. They used to name them: Dobin, Robin, Hobin.
The most popular name was Hobin . Wooden toy horses they called Hobin and then Hobby.That’s why we have the word “hobby”, vavourite activity.
- T- And now tell me please ,what four groups of hobbies do you know?
- 1.Learning things 2.Doing things 3. Making things 4.Collecting things
Вправа на систематизацію лексики за темою «Хобі» (Слайд №3),
Завдання, пов'язане із визначенням різних груп хобі: учні обирають картки,
де написані види хобі, які треба розподілити щодо названих 4-х груп.
Learning things: reading, going to the theatre, museums, art galleries, cinema.
Doing things: gardening, cycling, travelling, playing, chess, playing computer games.
Making things: drawing, painting, handicrafts, playing, musical instruments.
Collecting things: stamps, coins, badges, matchboxes, books, videos, CDs, postcards, toys, watches, paintings.
5. T.- Now we are going to talk about what you like doing in your spare time. Let’s start with poems
P 1.I like reading comic books.
I always read a lot.
I like collecting action toys.
Sometimes it’s hard to stop.
I like swimming for our team.
We win a lot of races. I like singing, painting, drawing …
I like hiking in wild places.
P2.Lots of things I do and act
Have and make, read and take
So many things I watch and see
They are all good for me.
P3.I like to read , I like to play
I like to study every day
I like to jump.I like to run
I like to play .It’s fun.
P4.Everybody has a hobby
But we have got a common one
More than stamps and actors
English does attract us
And it’s a great fun.
Ps 5,6-How do you spend your holidays , Mike?
-I usually go on a hike.
And what about you Tobby?
-Go to mountains. It’s my hobby.
6. Interviewing classmates about their freetime activities.Розвиток навичок монологічного та діалогічного мовлення.
T-P1 T- What do you do for fun?
P1- I like reading. I prefer detective stories. I am fond of watching serials.I enjoy
watching comedy serials. I аm also interested in history.
P1- P2 ; P1-P3; P1- P4 ;etc.
7.Фізкультхвилинка . Руханка під музику Hokey Pokey (Аудіозапис №2)
8. Виконання вправи 2 с. 62 . Підбери правильне дієслово.Choose the right verb. (Слайд №4)
9. Перевірка домашнього завдання . Удосконалення навичок письма та читання та представлення своїх мініпроектів
Сollecting things.
T . We have spoken a lot about different hobbies but we didn’t mention anything about collecting. Your hometask was to write about what you like collecting. I want to listen to some of you. Учні читають свої повідомлення та представляють свої міні проекти (свої колекції).
10. Групова робота. Розвиток навичок аудівання та читання.Виконання впр.1с.66. It`s time to play .Учні діляться на дві команди
-T Let’s split into two groups, according to your birthdays (spring-summer, autumn-winter).
(Аудіозапис №3)
Listen to the dialogue and put the phrases into a right order.
Учні слухають діалог в записі а потім розставляють речення в правильному порядку і відтворюють одержаний діалог.
11. Пантоміма « Відгадай хобі» Pantomime work
Game “Mimes”.
The pupils whose birthdays are in spring-summer will show different hobbies to those who were born in autumn-winter. Be attentive! You are to give the names of different kinds of activities in turn. (Hobbies are written on the cards: reading, drawing, singing, dancing, cooking, knitting, fishing, writing stories, taking photographs, playing the piano).
The pupil of one team shows some hobby, others guess it.
12.Game « Remember». Командам пропонують картки із зображеннями хобі . Протягом15 секунд команди запам’ятовують побачені зображення , а потім картки вчитель забирає а учні повинні назвати ті зображення хобі , які вони запам`ятали. (Слайд №5)
14.Puzzle (Слайд № 6)
Find as many words as you can.
c |
o |
l |
l |
e |
c |
t |
o |
r |
n |
o |
w |
d |
r |
a |
w |
i |
n |
g |
s |
t |
a |
m |
p |
t |
r |
a |
v |
e |
l |
l |
i |
n |
g |
c |
n |
o |
n |
m |
u |
s |
e |
u |
m |
a |
t |
o |
e |
w |
а |
t |
c |
h |
i |
n |
g |
t |
v |
i |
w |
c |
y |
r |
i |
p |
a |
i |
n |
t |
i |
n |
g |
h |
f |
i |
s |
h |
i |
n |
g |
k |
l |
d |
m |
e |
m |
c |
b |
z |
s |
p |
o |
r |
t |
a |
u |
s |
w |
i |
m |
m |
i |
n |
g |
c |
p |
n |
s |
s |
p |
y |
c |
o |
o |
k |
i |
n |
g |
c |
i |
r |
e |
a |
d |
i |
n |
g |
c |
l |
a |
e |
c |
14.Гра «Дешифровщик» Розшифруй зашифровані слова
Scrambled words (Слайд№7) Unscramble words:
Group A:
Palyign llabtoof
- Dingrea
- Gnitaksrellor
- Tingcollect
- Gnitfarc
- Playing football
- Reading
- Rollerskating
- Collecting
- Crafting
Group B:
Playing basketball
- Dancing
- Fishing
- Cooking
- Painting
Palying llabteksab
- Cingdan
- Ingfish
- Gnikooc
- Gnitniap
III. Заключна частина уроку. Summing up.
1.Підведення підсумків уроку
2.Рефлексія
3.Домашнє завдання : Підготувати повідомлення про захоплення членів сім’ї.
4.Good bye song (Відео)
План – конспект уроку розроблений вчителем англійської мови Кажановою Н.Г.
8 Form
Theme: Music.
Objectives:
-to revise the vocabulary on the topic “Music”;
- to develop students’ listening, speaking and reading skills;
- to enhance students’ cognitive abilities and memory;
- to cultivate students’ aesthetic taste and bring students closer to the world of music.
Equipment: textbook , projection screen, presentation in Power Point ,recordings, pictures, handouts.
Procedure
Ι. Introduction
T: Good morning my pupils. How are you?
Ps: We’re fine, thank you.
T: Let’s start our lesson. I think it will be interesting, joyful and relaxing.
You have to guess the word made of the first letters of the following phrases.
Make many friends
Use your knowledge
Speak only English
Invite guests.
Come to the disco (Слайд №1)
You’re right it’s music.. We are going to remember the words and expressions on this topic, learn some new information about musical styles, famous musicians and groups. Besides, we’ll practice your reading and speaking skills on this topic. We’ll try to discuss why music is important in your life.
By the end of our lesson you will be able:
- to talk about different kinds of music, their representatives;
- to identify the main ideas and details from listening and reading;
- to take part in the conversation on the topic given.
-to work in pairs
-practice describing emotions and feelings while listening to music
ΙΙ. Warming-up
And now look at the screen and read what famous people think about music.
Music is the universal language of mankind.
Henry Longfellow (Слайд №2)
Where can we hear music? What do we need to have music?( Слайд №3)
Діаграма на дошці
Composer - music-musicions
Musical instruments (Слайд №4)
Учні вписують слова composer, musical instruments, musicians.
Продовжіть логічний ряд: музиканти (піаніст, гітарист, скрипаль, бандурист…), музичні інструменти (фортепіано, гітара, барабан, труба…), композитори (Бах, Моцарт, Шопен, Лисенко…).
2. What 4 groups of musical instruments do you now? (Слайд №5)
Stringed Wind Percussion Keyboard
Учні формують 4 групи музичних інструментів
3. Now let us speak about famous composers
Розвиток навичок монологічного мовлення. Учні розповідають про Бетховена та Моцарта
( Слайд №6)
4. T. What is the role of music in our life.
Удосконалення навичок монологічного мовлення . P1-P2-P3speak about the role of music in our life.
P4- P5-P6-P7-p9…
5. Dialogues Розвиток навичок діалогічного мовлення
P1-When do you listen to music?
P2-I listen to music almost every day/
P1-What is your favourite kind of music?
P2-Ilove rap.I have 20 rapCDs.What about you?
P1- I love all kinds of music-rap,jazz, rock, classical, and folk.
P3—What kind of music do you like to listen when you are studying
P4- It depends on my mood. Sometimes I listen to jazz, and sometimes I listen to rap.
What about you?
P3- I usually listen to classical music. But sometimes I do not listen to music. I listen to news.
6.T. So let us speak about styles of music (Слайд №7)
What styles of music do you know?
What music do you like to listen?
P1 – I like to listen to rock music. P 2- I like to listen to rap…..
7.T- Now let us listen to music and define to what music style it belongs
Звучать фрагменти різних стилів музики Учні визначають стиль та висловлюють
свої емоції і почуття щодо певного музичного стилю , заповнюючи таблицю.
Потім учитель пропонує висловитися учням усно. (Слайд №8)
8. T- Now speak in pairs about you attitude towards different styles of music
Удосконалення навичок діалогічного мовлення .Мікродіалоги.
P1-Doyou like pop music?
P2-No, I do not .
P1- Why?
P2- It makes me bored.
9. We have spoken about different music styles. Now I see ,that most of you prefer rap.
So let us try to compose rap.Формування навичок складати вірші
Учні складають вірш , а потім презентують його у стилі реп.( Слайд№9)
10. Fill in the table. Заповни таблицю.(Слайд №10)
Робота з роздатковими картками
11. Match the word and its meaning.
Самостійна робота з роздатковими картками (Слайд №11)
III. Conclusion
1.Summing up.Оцінювання .Рефлексія.
2.Home task : To tell about the concert you visited.(Слайд № 12)